Partiojohtajaneuvosto

Johtajaneuvosto, johtis, JN, PJN tai hallitus. Lippukunnan hallituksella on monta nimeä ja myös sen tehtävät vaihtelevat eri lippukunnissa. Meidän lippukunnassamme useimmiten käyettään nimitystä PJN. Se on sekä hallitus, joka hoitaa hallintobyrokratiaa ja kokoaa ikäkausien johtajistot yhteinen pohtimaan toiminnan edellytyksiä ja vastuunjakoa. PJN toimii siis sekä virallisena hallituksena, että toiminnan valmistelu-, tiedotus- ja toimeenpanoelimenä.

Johtajaneuvoston kokouksia johtaa lippukunnanjohtaja apunaan lippukunnan apulaisjohtaja.  Jos johtajaneuvosto toimii myös lippukunnan virallisena hallituksena, on kokouksessa lisäksi paikalla lippukunnan säännöissä määritelty määrä hallituksen jäseniä. Hallituksen (sekä myös erillisen johtajaneuvoston) kokoukset ovat kuitenkin yleensä kaikille lippukunnan jäsenille avoimia. Rekisteröidyssä yhdistyksessä tulee hallituksen puheenjohtajan olla 18 vuotta täyttänyt ja hallituksen muiden jäsenten 15 vuotta täyttäneitä. Rekisteröidyn yhdistyksen hallituksen koko on määritelty yhdistyksen säännöissä.

Partiolippukunta Polariksen hallitus 2021

Juha Valta
Lippukunnan johtaja, puheenjohtaja

Marjukka Lampenius
Hallituksen sihteeri, turva-aikuinen

Lasse Lampenius
Tiedotusvastaava, hallituksen jäsen

Mikko Harkonmaa
Kalustevastaava, hallituksen jäsen

Suvi Pertiö
Hallituksen jäsen


(Linkki sääntöihin)

Kategoriat: PJNAvainsanat: